Estonian House Announcement / Eesti Maja Teade

The Board of the Estonian House in Toronto has become aware of a fundraising effort that is seeking to raise funds for a major renovation of the Estonian House roof.

We understand that some people have made donations to a bank account at the Toronto Estonian Credit Union with the understanding they will be applied to this major roof renovation. This is not an initiative that has been approved by the Board nor is this account under the control of the Estonian House Board.

While we always welcome donations made to the Estonian House directly, we hope you can understand that we cannot at this time commit to undertaking a major capital roof repair. As we have previously reported, we are currently working through our future strategy. Stay tuned for an announcement very soon on how you can help.

The Board of Directors of the Estonian House in Toronto Ltd.

Read More

Toronto Eesti Maja juhatuselt - Õnnitlused ja suur tänu

Toronto Eesti Maja juhatus õnnitleb Leena Temisevät, kes pühitses sel suvel oma 70. sünnipäeva. Leena töötab Eesti Maja kontoris osaajaga, abiks Ingrid Laarile, kes on üldmänedžer.

Täname siiralt Eesti Sihtkapitali Kanadas rahalise toetuse eest, millega Toronto Eesti Seltsi Täienduskool saab värskendada klassiruumi sügiseseks hooajaks. Seda teeme talguliste abiga!

Read More

Toronto Eesti Maja juhatuselt

Toronto Eesti Maja juhatuselt

Meie kauaaegne manager Tõnu Orav on otsustanud töö lõpetada käesoleva märtsikuu lõpus. Meil on kahju, et ta lahkub ja täname teda siiralt kõige tema hoole ja armastuse eest ja pikkade töötundide eest!! Suur aitäh, Tõnu! Soovime Sulle kõike head!

Samas on meil rõõm teatada, et Ingrid Laar asub Eesti Maja uueks manager'iks. Ingridil on kogemusi Manulife kindlustusfirmas manager'ina 10 aastat, ja eesti ühiskonnas lasteaia juhatajana ja õpetajana, ning ka Hillside Bakery's. Palun tulge soovima õnne nii Tõnule kui ka Ingridile!

Read More